Ugandától, Kenyán keresztül, Dél-Afrikáig honos, Uganda nemzeti madara. Mocsaras területek lakója, fején jellegzetes tollkorona, nyakukon piros bőrlebeny található. Fehér szárnyfoltja és hosszú dísztollai vannak a nyakán és a mellén.
További képekért látogasson el a Galériánkba!
Mérete: 105 cm
Testtömege: 3500 gramm
Tápláléka: nagyobb rovarokkal, békákkal, magvakkal, rügyekkel, levelekkel táplálkozik.
Szaporodása: fészekalja 2-5 tojásból áll, melyen 28-31 napig kotlik. A fiókákat még 58-100 napig gondozza.
Természetvédelmi státusza: veszélyeztetett
X Bezárás
Jávai (közönséges) makákó [28]
A közönséges makákó különlegesnek számít a makákók között, mivel táplálékát gyakran a tengerpart árapályzónájának területéről szerzi be. Apály idején kisebb-nagyobb rákokat, kagylókat, csigákat ejt zsákmányul. Eredetileg fán lakó állat, de szívesen tartózkodik a talajon. Állatkertben gyakori fajnak számít, Magyarországon azonban csak két állatkertben található.
Otthonos Hátsó-Indiától a Bengáli-öbölig, az Indiai-óceánban a Szunda-, az Andamán- és Nikobár-szigeteken, a Csendes-óceánban a Fülöp-szigeteken. Eredeti elterjedési területén kívül számos helyre betelepítették, így ma már vadon él Hongkong, Pápua Új-Guinea, a Palau szigetek és Mauritius területén is. Sűrű esőerdők, másodlagos erdők, mangroveerdők lakója, gyakran folyók közelében él.
További képekért látogasson el a Galériánkba!
Mérete: 60-65 cm plusz a farka 50-55 cm
Testtömege: 3-9 kg
Tápláléka: rákok, kagylók, csigák, magvak, gyümölcsök
Szaporodása: általában 1 kölyök 160-170 napos vemhesség után
Természetvédelmi státusza: nem fenyegetett
X Bezárás
Fekete hattyú [28]
Nem vándorló faj, őshonos fajként Ausztráliában és Tasmániában van jelen. Nyugat-Ausztrália állam nemzeti madara. A 19. század során betelepítették Új-Zélandra. Ott nagyon elszaporodott, ottani állományát 60 000 madárra becsülik. Mint kedvelt parkmadár, félvadon sok helyen él Európa parkjaiban is, de itt nem vadul ki, önfenntartó állományai vadon sehol nincsenek. A vizes élőhelyeket részesíti előnyben, védett tengeröblökben és lagúnákban is előfordul.
További képekért látogasson el a Galériánkba!
Mérete: 110-140 cm, szárnyfesztávolsága 160-200 centiméter
Testtömege: 9 kg
Tápláléka: vízinövények részeiből és magvaiból, rovarokból, férgekből, kagylókból, apró kétéltűekből és halakból áll. Elsősorban azonban növényevő, vízinövények hajtásait és leveleit eszi, olykor a szárazföldi füvekből is legel. Hosszú nyakának köszönhetően a víz alól 1 méteres mélységben is keresgélhet.
Szaporodása: fészekalja 4-5 tojásból áll, melyen 40 napig kotlik. A fiatal hattyúk csak 150-170 nap múlva válnak röpképessé. Általában harmadik életévükben költenek először.
Természetvédelmi státusza: nem fenyegetett
X Bezárás
Teknős [28]
A teknősök hidegvérű vagy változó testhőmérsékletű állatok, életük felét alvással és napozással töltik. A napozásra részben azért van szükség, hogy testüket felmelegítsék. A teknősök életük végéig növekednek (bár az öregek már nagyon lassan), akár a páncéljuk alakját is megváltoztatják kissé. Novembertől februárig téli álmot alszik, a talajba ásva magát védekezik a hideg ellen
További képekért látogasson el a Galériánkba!
Mérete: 35-40 cm
Testtömege: 2-5 kg
Tápláléka: növényevő életmódú, de minimális állati fehérjét is fogyaszt. Elsősorban a talajszintről elérhető különböző gyomnövényeket fogyasztja, a vadnövények lehullott terméseit, fák lehullott leveleit, gombákat, vadvirágokat, különböző pozsgás növényeket is elfogyaszt, mint pl. kaktuszok leveleit előszeretettel fogyasztja, kövirózsákat és egyéb pozsgásokat amit csak talál.
Szaporodása: a teknős belső megtermékenyítéssel, lágyhéjú tojással szaporodik. Egy nőstény egyszerre 4-12 db tojást rak a vizele földbe ásott üregbe, a tojások ideális körülmények között 70-100 nap múlva kelnek ki.
Természetvédelmi státusza: nem fenyegetett
X Bezárás
Mandarin réce [28]
A mandarinréce már jóval időszámításunk kezdete előtt igen ismert és nagyra becsült madár volt Ázsiában. A nyugatiak már megérkezésük után nem sokkal felfedezték a madár szépségét. Európába először 1745-ben telepítették be díszmadárként, de tenyészteni elsőként csak 1834-ben sikerült. A fajt könnyű gondozni és tenyészteni, emiatt sok tenyésztőnél és állatkertben is megtalálható. Legjobban az erdővel körülölelt vizeket kedveli, ügyesen repül az ágak között, és hegyes karmai segítségével fára is mászik.
További képekért látogasson el a Galériánkba!
Mérete: 41-49 cm, szárnyfesztávolsága 65-75 centiméter
Testtömege: 500-600 gramm
Tápláléka: vadon sötétedés után kezdi el keresgélni magvakból, csigákból, rovarokból és kisebb halakból álló táplálékát
Szaporodása: faodúkban költ, amelyek akár kilenc méter magasan is lehetnek. Fészekalja 9-12 tojásból áll, melyen 29-30 napig kotlik. Egy évre állnak párba, bár gyakran az előző vagy egy régebbi párral alkotnak párt. Sok pár évekig együtt marad.
Természetvédelmi státusza: nem fenyegetett, de egyes helyeken a populációjuk megcsappant (65.000 párt tartanak nyilván)
X Bezárás
Karolin réce [28]
A karolinai réce vagy kisasszonyréce egy közepes méretű amerikai díszmadár, Észak-Amerika keleti részének és az Amerikai Egyesült Államok nyugati területeinek tavain és mocsaraiban fészkelő faj. A telet az USA déli részén és Mexikóban tölti. A karibi szigeteken rendszeresen megjelenik a téli időszakban, és néhány madár ott is marad költeni. Kubában már állandó populációja él. Keleten a Nagy-tavak, Manitoba, Új-Brunswick és Dél-Québec határolja. Korábban Észak-Amerika legelterjedtebb vízimadarai közé tartozott, de a 20. század elejére az intenzív vadászat és élőhelyeinek átalakítása (például a mocsarak lecsapolása és az erdők irtása) miatt jelentősen megritkult. Az 1920-as évektől több helyen engedtek szabadon fogságban született egyedeket; a visszatelepítés eredményeként állományát az 1970-es években már 1,3 millió madárra becsülték
További képekért látogasson el a Galériánkba!
Mérete: 47-54 cm, szárnyfesztávolsága 65-75 centiméter
Testtömege: 640-680 gramm
Tápláléka: javarészt növényi alapú, a vízről vízinövényeket és magvakat szedeget fel
Szaporodása: faodúkban költ, ha nem találnak helyet, akkor készségesen elfoglalják a fészekodúkat is. Fészekalja 10-12 tojásból áll, melyen 28-30 napig kotlik. Monogám madarak, de a párba állás csak egy szaporodási időszakra szól.
Természetvédelmi státusza: nem fenyegetett