A katták csoportokban élnek Madagaszkár déli, délkeleti területein. Változatos élőhelyeken fordul elő, előnyben részesíti a galériaerdőket, a száraz, lombhullató erdőket és bozótosokat. Egy csoportot átlagosan 12-24 egyed alkot, melyben a nőstények a dominánsak. Más lemúr-fajokhoz képest kevésbé territoriálisak, többnyire csak a párzási időszakban őrzik területeiket. Természetes ellenségük a fosszák, a ragadozó madarak, de veszélyt jelenthetnek számukra a kutyák is. Közkedvelt majomfajta, szinte valamennyi állatkertben megtalálhatóak. 15-16 évig élnek, de fogságban akár 30 év is lehet az élettartamuk.
További képekért látogasson el a Galériánkba!
Mérete: A hossza 38-45 cm, a farka ennél hosszabb 56-62 cm
Testtömege: 2,2-5,5 kg
Tápláléka: különféle növényi részekkel, levelekkel, virágokkal, gyümölcsökkel, növényi nedvekkel és fakéreggel táplálkoznak. E mellett alkalmanként ízeltlábúakat is fogyasztanak.
Szaporodása: Ivarérettségüket a hímek 2,5, a nőstények 3 éves korukra érik el. Általában egy utódot hoznak világra 4-4,5 hónapos vemhesség után, de nem ritka az ikerszülés sem. Az újszülöttek többnyire anyjuk hasán kapaszkodnak, majd ahogy nőnek, egyre több időt töltenek a nőstény hátán lovagolva. A kölykök 5 hónapos korukig szopnak, azonban már 2 hónapos koruktól kezdve fogyasztanak szilárd táplálékot is.
Természetvédelmi státusza: veszélyeztetett